fbpx
Przejdź do treści
Blog Audyt komunikacji restauracji

Audyt komunikacji restauracji

Od czego zacząć budowanie planu komunikacji? Od audytu! Czyli sprawdzenia co, jak i do kogo komunikowaliśmy do tej pory na naszych kanałach.

Potrzebujesz pomocy, żeby zrobić audyt i wyciągnąć z niego przydatne wnioski?

Możesz obejrzeć ten odcinek na YouTube poniżej

Możesz odsłuchać go w formie podcastu na Spotify

Potrzebujesz pomocy, żeby zrobić audyt i wyciągnąć z niego przydatne wnioski?

Albo zerknąć na poniższe notatki

W jaki sposób my przeprowadzamy pierwszy audyt komunikacji restauracji, np jako przygotowanie do konsultacji z restauracjami w całej Polsce?

Zaczynamy od analizy Facebooka:
 1. Sprawdzamy, czy profil wyświetla się poprawnie. Czy cover, czyli zdjęcie w tle, jest wykorzystane, co na nim się znajduje i czy dobrze jest docięty i widoczny na ekranie smartfonów.
 2. Przycisk „Call to action”, czyli niebieski przycisk w prawym górnym rogu – czy jest poprawnie skonfigurowany, dokąd prowadzi = czy do strony www, czy kieruje do wysłania wiadomości na messengerze czy jest numerem telefonu.
 3. Zakładka Informacje- czy Goście znajdą tam wszystkie interesujące ich dane odnośnie adresu, numeru telefonu, adresu email, godzin otwarcia.
 4. Zakładka menu- czy jest (! a być powinna ZAWSZE), czy menu dobrze się wyświetla i czy ładnie wygląda na ekranie telefonu.
 5. Styl komunikacji – jakie są używane zdjęcia, filmy, co restauracja komunikuje, jakiego języka używa. Jaki obraz jawi się nam ze zdjęć i filmów umieszczanych na Facebooku.
 6. Wdawanie się w dyskusje- czy pod postami są komentarze Gości i czy restauracja na nie sympatycznie, rzeczowo odpowiada.
 7. Recenzje – co Goście piszą o danej restauracji i jak na ewentualną krytykę reagują właściciele/managerowie.
Następnie sprawdzamy konto na Instagramie:
 1. Czy nazwa nie jest myląca?
 2. Czy zdjęcie profilowe jest charakterystyczne i dobrze docięte do koła?
 3. Czy jest zredagowane BIO – opis na Instagramie, max 150 znaków.
 4. Czy jest podany adres/ lokalizacja restauracji?
 5. Czy są przypięte relacje na Instagramie i jaki obraz restauracji się z nich jawi?
 6. Jakie publikujemy zdjęcia?
 7. Jakich używamy hashtagów?
 8. Jak często publikujemy treści?
 9. Instastories – czy i jak restauracja korzysta z tego medium?

Na koniec czytamy recenzje na portalu TripAdvisor i Google. Sprawdzamy, czy wizytówka Google jest poprawnie uzupełniona, czy restauracja objęła ją „rolą” administratora, dodaje zdjęcia, wpisy i aktualizuje godziny otwarcia.

Ostatnim krokiem jest wyszukanie nazwy restauracji w Google i sprawdzenie czy restauracja została opisana lub uwzględniona w jakichkolwiek innych mediach – lokalnych gazetach online, blogach, rankingach, wyszukiwarkach, ect.

Pamiętajcie, marketing to mapa, która nam pokazuje skąd, jak i dokąd zmierza nasza restauracja. Punkt pierwszy, czyli audyt naszej własnej komunikacji, ma nam pokazać skąd startujemy i co do tej pory zostało w ramach marketingu restauracji zrobione.

Potrzebujesz pomocy, żeby zrobić audyt i wyciągnąć z niego przydatne wnioski?