fbpx
Przejdź do treści
Blog Otwieranie restauracji – od czego zacząć

Otwieranie restauracji – od czego zacząć

Wiele osób marzy o własnej restauracji – jednak tylko nieliczni przekuwają swoje plany w rzeczywistości. Dlaczego tak się dzieję? Czy otworzenie własnego lokalu gastronomicznego jest rzeczywiście tak trudne i kosztowne? Jakie formalności należy załatwić? Jak stworzyć skuteczny biznesplan, który weźmie pod uwagę wszystkie istotne aspekty i przybliży nas do posiadania własnej restauracji?

Otwieranie restauracji wymaga nie tylko środków finansowych, ale także zaangażowania oraz wiedzy o branży. Jednak jak mówi stare przysłowie – dla chcącego nic trudnego. Jeżeli jesteś zdeterminowany i nastawiony na cel, z pewnością osiągniesz sukces i już wkrótce staniesz się właścicielem lokalu gastronomicznego!

Otwieranie restauracji – od czego zacząć?

Z pewnością swoją walkę o własny lokal warto zacząć od skutecznego biznesplanu! Nie działaj po omacku – spróbuj przewidzieć wszelkie problemy, które mogą stanąć na Twojej drodze do realizacji marzenia. Gdy przygotujesz się na ewentualne trudności, szybciej się z nimi uporasz. Co powinien zawierać dobry biznesplan?

  • Pomysł na restaurację – najprostszy etap! Z pewnością wiesz, jak powinna wyglądać Twoja przyszła restauracja. Zapisz, jaką kuchnie zamierzasz serwować i co wyróżni Cię na tle konkurencji.
  • Analiza rynku – bardzo istotna kwestia. Dokładnie sprawdź, jak wygląda sytuacja na rynku lokalnym. Ile restauracji oferuje ten sam rodzaj kuchni? Jakie potrawy znajdują się w menu oraz ile kosztują? Spróbuj także znaleźć odpowiedź na pytanie, czy lokalne mają silną i stabilną pozycję, czy raczej walczą o przetrwanie.
  • Analiza grupy docelowej – jakich klientów chciałbyś gościć w swoim lokalu? Czy liczysz raczej na studentów, czy bardziej zamożną klientelę? Twoja restauracja będzie idealna na romantyczne randki czy na rodzinne spotkania w dużym gronie?
  • Analiza SWOT (strenghts, weaknesses, opportunities, threats) – czyli popularne narzędzie, które pomoże Ci znaleźć mocne i słabe strony Twojego pomysłu, a także szanse oraz zagrożenia z nim związane.

Biznesplan sprawi, że będziesz świadomy tego, jak wygląda rynek lokalny i konkurencja. Będziesz mógł zweryfikować niektóre swoje koncepcje, udoskonalić pomysły i zyskasz możliwość zminimalizowania ewentualnego ryzyka.

Jak sfinansować otwarcie restauracji?

O ile nie otrzymałeś spadku po dalekim wujku z Ameryki, pewnie zastanawiasz się, skąd wziąć pieniądze na swój biznes. Znalezienie funduszy stanowi jedną z pierwszych barier, które stoją na Twojej drodze do własnej restauracji. Bez pieniędzy nie otworzysz lokalu. Nawet jeżeli jesteś w stanie uzbierać kwotę, która zapewni Ci wystartowanie z planem, to musisz także wziąć pod uwagę pierwsze miesiące funkcjonowania restauracji – niewiele bowiem lokali gastronomicznych przynosi zyski już na początku działalności. Dlatego koniecznie zastanów się, jaka kwota jest Ci potrzebna na rozpoczęcie działalności oraz utrzymanie jej przez pierwszych kilka miesięcy. Czy dysponujesz jakimiś oszczędnościami, które ułatwią Ci start, czy może postarasz się o kredyt? Jeśli tak, to w jakim banku i na jaką sumę? Warto także sprawdzić, czy istnieje szansa na dofinansowanie na przykład z Funduszy Unii Europejskiej.

Formalności

Niestety bez nich się nie obędzie! Jeżeli otwierasz restaurację, powinieneś założyć działalność gospodarczą. Oznacza to, że będziesz musiał wypełnić odpowiednie dokumenty między innymi dla Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Gdy wybierzesz już idealny lokal (o tym na, co powinieneś zwrócić uwagę, decydując się na konkretne miejsce, napiszemy za chwilę) pamiętaj, że musi on spełniać wymagania Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, Sanepidu, Ochrony Przeciwpożarowej oraz Nadzoru Budowlanego. Koniecznie musisz wyposażyć restaurację w gaśnicę oraz oznaczyć lokal odpowiednimi tablicami informacyjnymi. Jeżeli planujesz serwować alkohol, zainteresuj się zdobyciem koncesji.

Wybierz lokal

Lokal możesz wynająć, kupić lub zbudować. Każda z opcji wiąże się z pewnymi nakładami finansowymi oraz formalnościami. Zastanów się również nad lokalizacją restauracji – na przykład jeżeli planujesz stworzyć niewielkie bistro dla studentów, warto zainteresować się lokalami dostępnymi nieopodal uczelni. Lokal w centrum na pewno będzie droższy niż na przedmieściach. Jednak istnieje wówczas szansa, że zajrzy do Ciebie wielu klientów. Oczywiście, jeśli Twoja restauracja będzie cieszyła się renomą – klienci dojadą nawet za miasto. Weź jednak pod uwagę, że będziesz potrzebować czasu, by zainteresować klientów swoim menu. Bez skutecznego marketingu się nie obędzie, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Pamiętaj również, że jeżeli planujesz serwować drinki, lokal nie powinien znajdować się blisko szkoły. Decydując się na zakup bądź wynajem restauracji, zwróć także uwagę na układ pomieszczeń! Czy pasuje on do Twojej koncepcji? Instalacje powinny być przystosowane do prowadzenia lokalu gastronomicznego.

Aranżacja wnętrza

Jeżeli lokal już masz, a wszystkie formalności zostały załatwione, możesz zająć się urządzaniem swojej restauracji! Warto zadbać o to, aby wnętrze było intrygujące i gustownie zaaranżowane. Zwróć uwagę na to, jak wyglądają pobliskie lokalne. Oczywiście nie po to, by kopiować sposób w jaki zostały urządzone. Wręcz przeciwnie – wyróżnij się! Ważne, aby Twój pomysł był spójny. Wybierz jakiś temat przewodni, określ paletę barw i trzymaj się swojej koncepcji! Dodatki możesz kupić w sieciówce, na aukcjach internetowych lub targach staroci – wszystko zależy od Twojej wizji. Klimatyczne i oryginalne wnętrze z pewnością przyciągnie klientów. Jednak pamiętaj, żeby zadbać także o stronę techniczną swojej restauracji – ogromne znaczenie ma wyposażenie kuchni, które powinno pozwolić kucharzom na serwowanie wysokiej jakości potraw znajdujących się w menu. Na tym etapie możesz zainteresować się również nowoczesnym oprogramowaniem dla restauracji. Dzięki niemu będziesz mieć kontrolę nad sprzedażą, personelem oraz obsługą klientów.

Personel

Bez odpowiednich ludzi Twój lokal to tylko puste wnętrze. Pamiętaj, że personel jest niezwykle istotny – dlatego zaangażuj się w poszukiwania! Koniecznie znajdź kucharza posiadającego odpowiednie doświadczenie i potrafiącego tworzyć dania, które zamierzasz serwować swoim gościom. Zadbaj o to, aby kelnerzy byli uprzejmi, uśmiechnięci i życzliwi – to z nimi klienci mają bezpośredni kontakt. Pamiętaj, że zgrany zespół sprawi, że Twoja restauracja będzie działała jak dobrze naoliwiona maszyna!

Zakupy spożywcze

Liczymy, że jeżeli planujesz otworzyć restaurację, chcesz serwować ludziom pyszne i świeże produkty. Warto szukać ich u lokalnych dostawców. Sprawdź różne oferty i przetestuj ich jakość. Zdecyduj się na współpracę z najlepszymi.

Reklama i marketing

Na tym etapie pozostaje już tylko odpowiednie wypromowanie lokalu. Koniecznie zadbaj o atrakcyjną stronę internetową i załóż profile w mediach społecznościowych. Fanpage na Facebooku jest niezbędny! Umieszczaj na nim profesjonalne fotografie przyrządzonych w lokalu potraw, informacje o zniżkach i ciekawostki z życia restauracji. Dbaj o to, aby goście w lokalu czuli się komfortowo i mogli smacznie zjeść. Dobra atmosfera na pewno przełoży się na zadowolenie klientów, którzy wrócą do Twojej restauracji wraz z rodziną i przyjaciółmi.

Otwarcie restauracji to duże wyzwanie. Warto jednak podążać za swoimi marzeniami i nie poddawać się przy pierwszych przeciwnościach. Liczymy, że nasz artykuł pomoże Ci przejść przez cały proces sprawnie i bez przykrych niespodzianek.